Kalkan


Kalkan, Antalya’nın batısında Kaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Akdeniz’in doğası ile büyüleyen ve muhteşem tarihe sahip Kalkan kasabası özel villa tatilleri için Akdeniz Bölgesinde Türkiye’nin önemli tatil destinasyonlarındandır. Bu çekici Akdeniz kasabası sadece çarpıcı bir liman ve hoş sokaklara, kaliteli restaurantlara sahip değil, aynı zamanda Patara Plajı (12 km lik kum plaja sahip) ve Kaputaş Plajı'na da kolayca ulaşılabilenecek mesafededir.
Kalkan, birçok uygarlık döneminde stratejik konumu sebebiyle tarihi yerleri hep ön planda olmuştur. Hititlerden Lidyalılara, Romalılardan Osmanlılara birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kalkan'ın yaklaşık 150-200 sene önce Meis Adası’ndan gelen tüccarlar tarafından kurulduğu söylenmektedir. Kalkan; su ve doğa sporlarının da bol bol yapıldığı, her kesimden insanın kendine göre bir şeyler bulabileceği bir yerdir.

Kalkan Plajı

Kalkan Limanı girişinde bulunan Kalkan Plajı berrak deniziyle ve limandaki cafe ve restaurantlara olan yakınlığı nedeniyle çok tercih edilen plajlardandır. Giriş ücretsizdir.

Kaputaj Plajı

Kaputaş plajı Türkiye’nin en ünlü plajlarından biridir. Kalkan’a 7 km mesafededir. Kanyon ağzı plajıdır ve dik kayalıkların arasından merdiven ile plaja inilmektedir. Giriş ücretsizdir.

Patara Plajı

Patara Plajı Kalkan’dan araba ile 15 dk mesafededir. 12 km uzunluğunda bir kumsalıyla ünlü Patara Plajı aynı zamanda Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır ve koruma altındadır. Likya uygarlığının günümüze uzanan Antik Likya Kenti Kalıntıları Patara Plajına birkaç yüz metre mesafededir. Giriş ücretlidir.